Топлина душе у врућ дан: путовање удружења „Свеславец“

Пише: Ирина Миљковић


Врућина на улици нам не смета да се радујемо животу и активно проводимо време. 15. јула удружење „Всеславец“, уз подршку администрације града Крушевца, организовало је занимљиво путовање за сународнике у Мильков манастир и до водопада Лисине.

Један од девет манастира, смештених на десној обали реке Велика Морава, који заједно са осталима чини комплекс под називом Ресавска Света Гора. Миљков манастир је добио своје садашње име у другој половини 18. века; раније се звао Буковица. Не зна се ко је основао манастир Буковица, али први писани документ о њему датира из 1374. године. Много пута је манастир био пљачкан и спаљиван. Око 1820. године манастир је делимично обновљен и наставља духовну делатност.

Миљков манастир има дубоку везу са руским православљем. Године 1926, у манастир су дошли руски емигранти – монаси, на челу са јеромонахом Амвросијем Кургановим. Манастир је духовно и материјално обновљен. Управо овде, 1926. године, постриг је примио Јован Максимович, који је касније постао познат целом хришћанском свету као Јован Шангајски. У манастиру почива игуман, архимандрит Амвросије (Курганов). Мати Михаила сведочи о чудесним причама исцељења, које су се дешавале и дешавају након молитава на гробу поштованог руског монаха. Манастир је добио из Сан Франциска делић моштију светог Јована Шангајског. У манастиру се такође чува чудотворна икона Богородице Ахтирске, донета од стране монаха из Русије у време прве емиграције.

и до водопада Лисине.

Мильков манастир има дубоку везу са руском православљем. Двадесетих година овде су се населили монаси руске емиграције. Управо овде, 1926. године, постриг је примио Јован Максимович, касније познато цењеном хришћанском свету као Јован Шангајски.

Свети Јован Шангајски
Свети Јован Шангајски

У манастиру почива игуман, архимандрит Амвросије (Курганов).

За више информација пратите линк:

Мати Михаила поделила је са нашом групом невероватне приче о исцељењима која су се десила након молитава на гробу поштованог руског монаха. Манастир је из Сан Франциска добио делић моштију светог Јована Шангајског. Овде се такође чува чудотворна икона Богородице Ахтирске, донета од стране монаха из Русије у време прве емиграције.

Пре три године, у манастиру је почела изградња нове цркве посвећене Јовану Шангајском. Црква је већ освештана и активно функционише. На прослави славе манастира 2. јула ове године, посвећеној Јовану Шангајском, на свечаној литургији је присуствовало око 500 верника.

Пре неколико година, Наталија Коцев, која представља Фонд православних народа у Србији, помогла је манастиру Светог Романа у Ђунису да добије икону Свете Ксеније Петербуршке, за коју су верници из културне престонице Русије прикупили средства.

Позивамо наше сународнике да се уједине и прикупе средства за израду иконе Јована Шангајског, која ће бити свечано уручена новом храму. Ми то можемо!

Након посете манастиру, наш пут је водио до једног од најлепших места у Србији – водопада Лисине. Овде, у пријатној свежини коју стварају водопад и река Ресава са леденом водом, наши сународници су уживали у укусном обеду и дружењу, након чега су се вратили кући. Већ планирамо следеће путовање.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *